Przejdź do treści
Kup bilety online w ekobilet.pl
view counter

KINO Z KRZYŻYKIEM

KINO Z KRZYŻYKIEM

   Kino z Krzyżykiem

Zapraszamy na kontynuację cyklu, w ramach którego prezentujemy filmy dotyczące relacji, przebaczenia, a także miłosierdzia. Dyskusję z widzami poprowadzi teolog i filmoznawca o. dr Marek Kotyński oraz dziennikarz i historyk sztuki Paweł Kęska. Spotkania odbywają się w wybrane poniedziałki miesiąca, o godz. 20:00.

***

Kino z Krzyżykiem to propozycja dla tych, którzy we współczesnym świecie poszukują Boga, kochają kino i tak jak my, chcą o nim rozmawiać. Widzowie zapoznają się nie tylko z kinem religijnym, lecz także ludzkim, intrygującym i porywającym. Takim, które stawia pytania i daje nadzieję. Filmy, w większości fabularne, zostały dobrane tak, aby dotyczyły relacji, przebaczenia (i jego braku), a także miłosierdzia.

 

Seanse pokazywane w ramach cyklu będą punktem wyjścia do dyskusji nad fenomenem ludzi, którzy poświęcają życie Bogu. Czy można w kinie spotkać Boga? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć , w wybrany poniedziałek miesiąca, o godz. 20:00.

 

 

Po projekcji filmowej zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzą: o. dr Marek Kotyński i Paweł Kęska.

 

  • o. dr Marek Kotyński - redemptorysta, teolog duchowości i filmoznawca. Profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego sekcji Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie wykłada duchowość współczesną, zagadnienia nowej ewangelizacji i kieruje Forum Filmów Nie-zwyczajnych. Specjalizuje się w badaniach nad ekspresją doświadczenia duchowego w kulturze, zwłaszcza w filmie. Pracuje również, jako rekolekcjonista w Polsce i za granicą.

  • Paweł Kęska - historyk sztuki, teolog, fotograf, dziennikarz radiowy zajmujący się publicystyką kulturalną, społeczną i historyczną. Prezenter Radia Warszawa.

 

Specjalny patronat nad cyklem Kino z Krzyżykiem objęli Abp Henryk Hoser i Kardynał Kazimierz Nycz.

Pokazy filmowe są współorganizowane przez Radio Warszawa, Radio Wnet i Gościa Niedzielnego.

 

 

OGÓLNE INFORMACJE

Wybrane poniedziałki, godz. 20:00 
Cena biletu - 16 zł

PROGRAM
 

GRUDZIEŃ

3 grudnia (poniedziałek) godz. 20:00 pokaz filmu "Mam przyjaciół w niebie", reż. Fabrizio Maria Cortese

Felice Castriota (Fabrizio Ferracane, „Malena”), lubiący luksusowe życie księgowy, popada w poważne kłopoty. Chęć szybkiego wzbogacenia się i lekkomyślność skłoniły go do współpracy z mafiosem U'Pacciu (Christian Iansante). Felice, pomagając prać brudne pieniądze, zostaje złapany na gorącym uczynku. Władze dają mu wybór: więzienie lub zeznawanie jako świadek koronny przeciwko gangsterowi. Castriota przyjmuje propozycję sądu i trafia do „bezpiecznej kryjówki” – kościelnego szpitala dla osób upośledzonych umysłowo i fizycznie. Felice, przyzwyczajony do luksusu i wygody, zderza się z zupełnie inną rzeczywistością. Dotąd pewny siebie mężczyzna musi podjąć opiekę nad pacjentami: począwszy od zmieniania pieluch, aż po próbę zrozumienia ich dziwnych zachowań. Przełomem w jego przemianie okazuje się przyjaźń z Antonio (Antonio Folletto, „Gomorra”), chłopakiem o złotym sercu, ale także z ciężką niepełnosprawnością fizyczną. Antonio otwiera Felice na jedną z wartości najważniejszych dla wszystkich ludzi bez względu na ich (niepełno)sprawność: obecność drugiego człowieka. Castriota postanawia zorganizować spektakl teatralny, w którym wystąpią pacjenci ośrodka. Próbom przygląda się piękna psycholog Julia (Valentina Cervi, „Jane Eyre”, "Portret damy"), która stopniowo zaczyna przełamywać swoją niechęć do Felice. Bohater po raz pierwszy czuje się częścią nowej, wielkiej rodziny i jest gotowy na to, by w końcu stać się tym, kim nigdy nie był: człowiekiem. Wydaje się, że wszystko idzie dobrze, ale przeszłość powraca... Felice jeszcze raz musi się zmierzyć z U'Pacciu... 

 

REZERWACJA BILETÓW:

Kasa Kina Praha
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa
tel.: (22) 343 03 10

 

 

Filmy w cyklu

BŁĄD

Partnerzy cyklu

  •      Polski Instytut Sztuki Filmowej
  •     Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
  • Filmoteka narodowa
PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.