Przejdź do treści
Kup bilety online w ekobilet.pl
view counter

THE METROPOLITAN OPERA LIVE

THE METROPOLITAN OPERA LIVE

 

THE METROPOLITAN OPERA: Live in HD

 

sezon 2018 / 2019 w Kinie Praha!

 

6. sezon transmisji i retransmisji przedstawień operowych wprost z Nowego Jorku w kinie Praha rozpocznie się 6. października 2018 roku transmisją sztandarowego spektaklu MET – „Aïdy” Verdiego z Anną Netrebko w roli tytułowej. Znów będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć Piotra Beczałę, który zaśpiewa w nowej inscenizacji „Adriany Lecouvreur” Cilèi. Po raz pierwszy na wielkim ekranie zobaczymy Aleksandrę Kurzak, która wystąpi u boku swojego męża Roberta Alagny w „Carmen” Bizeta. 
Bilety już w sprzedaży!

Wśród dziesięciu spektakli, które Met przygotowała w kolejnym sezonie transmisji, znajdą się cztery nowe inscenizacje: Samson i Dalila Camille’a Saint-Saënsa, Marnie Nica Muhly’ego (grana w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy), La traviata Giuseppe Verdiego i Adriana Lecouvreur Francesca Cilèi. Widzowie transmisji na całym świecie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć na wielkim ekranie XX-wieczne arcydzieło Francisa Poulenca – Dialogi karmelitanek”.

Powróci również w nowej obsadzie uwielbiana przez widzów inscenizacja Carmen” Georges’a Bizeta, która od lat bije rekordy popularności. Latem i wczesną jesienią będzie można oglądać retransmisje starannie wyselekcjonowanych przez Met przedstawień. W repertuarze pojawi się Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego (w obsadzie Renée Fleming i Dmitri Hvorostovsky), Turandot (Nina Stemme) i Madame Butterfly (Kristine Opolais) Giacoma Pucciniego oraz Trubadur Giuseppe Verdiego (Anna Netrebko i Dmitri Hvorostovsky). Premierowo będzie można zobaczyć też film dokumentalny The Opera House” („Dom, w którym mieszka opera”) opowiadający historię powstania obecnej siedziby Met w Lincoln Center.

Podczas transmisji w sezonie 2018–19 znowu będziemy oglądać największe gwiazdy wokalistyki. Wystąpią między innymi: Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Roberto Alagna, Elīna Garanča, Željko Lučić, Jonas Kaufmann, Eva-Maria Westbroek, Diana Damrau, Carlo Bosi, Maurizio Muraro, Pretty Yende, Christine Goerke, Karita Mattila, Javier Camarena i Isabel Leonard. Ponownie zobaczymy Piotra Beczałę, który tym razem zaśpiewa Maurizia – obiekt westchnień tytułowej bohaterki „Adriany Lecouvreur”.

Ponadto The Metropolitan Opera przygotowała w nadchodzącym sezonie miłą niespodziankę dla polskich widzów: „Po raz pierwszy w transmisji z Met będziemy mogli zobaczyć Aleksandrę Kurzak – mówi Bartłomiej Majchrzak z nazywowkinach.pl firmy dystrybuującej cykl "The Metropolitan Opera: Live in HD" na terenie Polski. – To długo wyczekiwana przez polską publiczność chwila, bowiem nasi widzowie pytali o panią Kurzak od lat. Śpiewaczka znalazła się, u boku swojego męża Roberta Alagny, w nowej obsadzie "Carmen". Ogromnie się cieszymy, że polscy widzowie wreszcie będą mieli okazję usłyszeć jej wspaniały głos w jednej z najlepszych oper świata. Jesteśmy pewni, że dzięki udziałowi Aleksandry Kurzak i Roberta Alagny opera Bizeta zalśni jeszcze większym blaskiem”.

Orkiestrę The Metropolitan Opera poprowadzą dyrygenci ze światowej czołówki, m.in.: Yannick Nézet-Séguin (mianowany na dyrektora muzycznego Met), Nicola Luisotti, Marco Armiliato, Sir Mark Elder i Philippe Jordan.

Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 24 milionów widzów obejrzało na żywo blisko 120 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met.

Cena biletu normalnego – 100 zł
Cena biletu ulgowego – 70 zł (studenci z ważną legitymacją, Seniorzy)
Karnet (10 transmisji) – 550 zł
Karnet (7 transmisji) – 455 zł
Karnet (5 transmisji) – 375 zł

Na spektakle operowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów. Sprzedaż kartnetów jest dostępna TYLKO kasie kina.
Sprzedaż biletów normalnych oraz ulgowych dostępna w kasie kina oraz on-line!

Bilety już w sprzedaży!

****

PROGRAM „THE METROPOLITAN OPERA: Live in HD” 2018/2019 w Kinie Praha:

 

Giuseppe Verdi
LA TRAVIATA
PREMIERA SEZONU
15.12.2018 | sobota | 18:35

dyrygent: Yannick Nézet-Séguin
reżyseria: Michael Mayer
scenografia: Christine Jones
kostiumy: Susan Hilferty
światło: Kevin Adams
w rolach głównych: Diana Damrau jako Violetta Valéry, Juan Diego Flórez jako Alfredo Germont, Quinn Kelsey jako Giorgio Germont

Choć jej wenecka prapremiera w 1853 roku była jedną z bardziej spektakularnych porażek w historii opery, dziś „La traviata” cieszy się ogromną popularnością. Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), ale publiczność nie była w stanie znieść widoku kurtyzany jako postaci pozytywnej na scenie operowej oraz tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. A jednak rola Violetty Valéry (tytułowej ‘traviaty’, czyli z wł. ‘zbłąkanej; tej, która zboczyła z drogi’) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego. Do cyklu transmisji „La traviata” powraca w nowej inscenizacji Michaela Mayera pod batutą Yannicka Nézet-Séguina. W parę nieszczęśliwych kochanków wcielą się Diana Damrau i Juan Diego Flórez.

 

Francesco Cilèa
ADRIANA LECOUVREUR
PREMIERA SEZONU
12.01.2019 | sobota | 18:35

dyrygent: Gianandrea Noseda
reżyseria: Sir David McVicar
scenografia: Charles Edwards
kostiumy: Brigitte Reiffenstuel
światło: Adam Silverman
w rolach głównych: Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur, Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon, Piotr Beczała jako Maurizio, Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil, Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet, Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon

Kulisy teatru, intryga, miłość i postać historyczna wielkiej XVIII-wiecznej paryskiej aktorki Adrienne Lecouvreur to składniki idealnego libretta operowego. Gwiazda francuskiej sceny teatralnej rzeczywiście była nie tylko cenioną za naturalność i wdzięk aktorką, ale także kochanką marszałka Maurycego Saskiego, syna Augusta Mocnego. Współcześni podejrzewali i przekazali to następnym pokoleniom, że aktorka została zamordowana przez rywalkę – księżnę de Bouillon – przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną. Na podstawie tej legendy Francesco Cilèa skomponował swoją niezwykle melodyjną operę, która wpisuje się w nurt werystyczny, czyli prezentowania na scenie prawdziwego życia ze wszystkimi codziennymi szczegółami. W nowej inscenizacji Sir Davida McVicara w roli tytułowej wystąpi Anna Netrebko, która całkiem niedawno dołączyła tę partię do swojego repertuaru. Maurycym, synem polskiego króla, będzie Piotr Beczała.

 

Georges Bizet
CARMEN
NOWA OBSADA
02.02.2019 | sobota | 18:35

dyrygent: Louis Langrée
reżyseria:Sir Richard Eyre
scenografia i kostiumy: Rob Howell
światło: Peter Mumford
w rolach głównych: Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo

Spektakl transmitowany po raz trzeci. Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer Don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć przez to staje się dezerterem i bandytą. Gdy zostaje w końcu odrzucony przez niestałą w uczuciach Carmen, zabija ją. Met już dwa razy włączyła operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się największą popularnością wśród widzów zgromadzonych w salach kinowych całego świata. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” wielki operowy przebój. Tym razem polscy widzowie zapewne wyjątkowo skoncentrują swoją uwagę nie na postaci tytułowej, ale na Micaëli i Don Josém, w których role wcieli się operowe małżeństwo: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.

 

Gaetano Donizetti
LA FILLE DU RÈGIMENT
CÓRKA PUŁKU
NOWA OBSADA
02.03.2019 | sobota | 18:35

dyrygent: Enrique Mazzola
reżyseria i kostiumy: Laurent Pelly
scenografia: Chantal Thomas
światło: Joël Adam
w rolach głównych: Pretty Yende jako Marie, Javier Camarena jako Tonio, Stephanie Blythe jako Markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpice

Rubasznie rozkoszna, lekka i zabawna opera komiczna Gaetana Donizettiego jest niestety rzadko wykonywana. Kompozytor postawił wykonawcom tak wysokie wymagania, że tylko nieliczni śpiewacy są w stanie zaśpiewać rolę Tonia. Dlaczego? W swej arii trwającej zaledwie trzy minuty artysta musi zaśpiewać aż 9 wysokich dźwięków ‘c’. W tej roli usłyszymy Javiera Camarenę, który w sezonie 2017–18 występuje w „Semiramidzie” Rossiniego. W roli tytułowej córki pułku, czyli przygarniętej przez żołnierzy sieroty, która okazuje się w końcu dzieckiem arystokratycznej rodziny, usłyszymy Pretty Yende. Ta południowoafrykańska sopranistka brawurowo zaśpiewała Adinę w transmitowanym ostatnio „Napoju miłosnym” tego kompozytora.

 

Richard Wagner
DIE WALKÜRE
WALKIRIA
NOWA OBSADA
30.03.2019 | sobota | 16:40

dyrygent: Philippe Jordan
reżyseria: Robert Lepage
scenografia: Carl Fillion
kostiumy: François St-Aubin
światło: Etienne Boucher
w rolach głównych: Christine Goerke jako Brünhilde, Eva-Maria Westbroek jako Sieglinde, Stuart Skelton jako Siegmund, Jamie Barton jako Fricka, Greer Grimsley jako Wotan, Günther Groissböck jako Hunding

Wystawienie opery Richarda Wagnera to zawsze wielkie wydarzenie. Nie tyle z powodu ogromu jego wielogodzinnych dzieł, co przede wszystkim trudności wykonawczych, jakie postawił przed artystami. To dlatego na światowych scenach nie goszczą one na co dzień, a specjalna kategoria śpiewaków wagnerowskich jest wprost rozchwytywana. „Walkiria” – drugie ogniwo tetralogii „Pierścień Nibelunga” – opowiada o spotkaniu rozdzielonych bliźniąt: Zygmunta i Zeglindy. Zraniony podczas walki wojownik trafia do domu Zeglindy i zakochuje się w niej z wzajemnością, choć kobieta jest mężatką i okazuje się być jego siostrą. Śmiertelnicy są jednak tylko pionkami w grze bogów: Wotana i jego żony Fricki. Walkiria Brunhilda, jedna z córek Wotana, sprzeciwia się jednak woli ojca... Multimedialna inscenizacja Met nawiązuje do historii wykonań tej opery i podkreśla ponadczasowość dzieła Wagnera.

 

Francis Poulenc
LES DIALOGUES DES CARMÉLITES
DIALOGI KARMELITANEK
PO RAZ PIERWSZY W HD
11.05.2019 | sobota | 17:40

dyrygent: Yannick Nézet-Séguin
reżyseria: John Dexter
scenografia: David Reppa
kostiumy: Jane Greenwood
światło: Gil Wechsler
w rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force

Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot.

 

 

Zapraszamy na The Metropolitan Opera: Live in HD 2018/2019 w Kinie Praha!

 

Odbyło się:
 

 

Sezon 2018/2019

10 listopada, 2018, sobota, 18:35, "Marnie", Nico Muhly
27 października, 2018, sobota, 18:35, "Dziewczyna z Dzikiego Zachodu", Giacomo Puccini
20 października, 2018, sobota, 18:35, "Samson i Dalila", Camille Saint-Saëns
6 październka, 2018, sobota, 18:35, "Aida", Giuseppe Verdi

Sezon 2017/2018

 

28 kwietnia, 2018, sobota, 18:35,  Kopciuszek, Jules Massenet
14 kwietnia, 2018, sobota, 18:10, Luiza Millet, Giuseppe Verdi
31 marca, 2018, sobota, 18:35, Tak czynią wszystkie, albo szkoła kochankow, Wolfgang Amadeusz Mozart
10 marca, 2018, sobota, 18:35, Semiramida, Gioacchino Rossini
24 lutego, 2018, sobota, 18:00, Cygarneria, Giacomo Puccini
10 lutego 2018, sobota, 18:00, Napój miłosny, Gaetano Dionizetti
27 stycznia 2018, sobota, 18:35, Tosca, Giacomo Puccini
18 listopada 2017, sobota, 18:35, Anioł Zagłady, Thomas Adès
14 października 2017, sobota, 18:35, Czarodziejski Flet, Wolfgang Amadeusz Mozart
7 października 2017, sobota, 18:35, Norma, Vincenzo Bellini

 

Sezon 2016/2017

 

13 maja 2017, sobota, 18:00, Kawaler z różą, Piotr Czajkowski
22 kwietnia 2017, sobota, 18:30, Eugeniusz Oniegin, Piotr Czajkowski
25 marca 2017, sobota, 17:30, Idomeneusz, Król Krety, Wolfgang Amadeusz Mozart
11 marca 2017, sobota, 18:30, La Traviata, Giuseppe Verdi
25 lutego 2017, sobota, 18:30, Rusałka, Antonín Dvořák 
21 stycznia 2017, sobota, 18:30, Romeo i Julia,  Charles Gounod
7 stycznia 2017, sobota, 18:30, Nabucco Giuseppe Verdi
10 grudnia 2016, sobota, 18:30, Miłowanie z daleka Kaija Saariaho
22 października 2016, sobota, 18:30, Don Giovanni Wolfgang Amadeusz Mozart
8 października 2016, sobota, 17:30, Tristan i Izolda Richard Wagner
 

Sezon 2015/2016

30 kwietnia, sobota, 18:30, ELEKTRA, Richard Strauss
2 kwietnia, sobota, 18:30, MADAME BUTTERFLY, Gioacomo Puccini
5 marca, sobota, godz. 18:30, MANON LESCAUT, Giacomo Puccini
30 stycznia, sobota, godz. 18:30 TURANDOT, Giacomo Puccini
16 stycznia, sobota, godz. 18:30, POŁAWIACZE PEREŁ, Georges Bizet
 
12 grudnia, sobota, godz. 18:30, jubileuszowa retransmisja ZACZAROWANY FLET, Wolfgang Amadeus Mozart
3 października, sobota, godz. 18:30, TRUBADUR, Giuseppe Verdi
17 października, sobota, godz. 18:30, premiera sezonu OTELLO, Giuseppe Verdi
31 października, sobota, godz. 16:30, TANNHÄUSER, Richard Wagner
21 listopada, sobota, godz. 18:00, premiera sezonu LULU, Alban Berg

 

Sezon 2017/2018

Filmy w cyklu

Kino Praha - poster MET OPERA: "LA TRAVIATA"

MET OPERA: "LA TRAVIATA"

15.12.18 o godz. 18:35
Kino Praha - poster MET OPERA: "CARMEN"

MET OPERA: "CARMEN"

02.02.19 o godz. 18:35
Kino Praha - poster MET OPERA: "CÓRKA PUŁKU"

MET OPERA: "CÓRKA PUŁKU"

02.03.19 o godz. 18:35
Kino Praha - poster MET OPERA: "WALKIRIA"

MET OPERA: "WALKIRIA"

30.03.19 o godz. 16:40
Kino Praha - poster MET OPERA: "DIALOGI KARMELITANEK"

MET OPERA: "DIALOGI KARMELITANEK"

11.05.19 o godz. 16:40
PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.