Przejdź do treści
view counter

NT LIVE - KRÓL LEAR

NT LIVE - KRÓL LEAR

National Theatre Live
"Król Lear"

 

 

Kino Praha oraz Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na pokaz spektaklu NA ŻYWO w ramach cyklu National Theatre Live. 

Oglądaj NTLive na żywo wraz z UW!" to kontynuacja niezwykle popularnego projektu Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów UW, objętego honorowym patronatem przez Jego Magnificencję Rektora UW dr hab Marcina Pałysa, prof. UW od 2013 roku. Dzięki zaangażowaniu obu Samorządów posiadacze legitymacji studenckiej lub doktoranckiej UW mogą kupić bilety na wszystkie pokazy National Theatre Live w promocyjnej, dedykowanej tylko dla nich, cenie 35 zł.

27 września 2018 r. o godz. 20:00 w Kinie Praha odbędzie się pokaz sztuki „Król Lear”, transmitowanej na żywo z polskimi napisami w ramach projektu National Theatre Live, realizowanego na całym świecie przez Narodowy Teatr Wielkiej Brytanii.

Uważany przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano, „Król Lear” Williama Szekspira ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają.

 

Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach, zmienił jednak rozłożenie akcentów dramaturgicznych i zdecydował się na tragiczne zakończenie. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Lear rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej… Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo. Zakończenie przynosi tylko śmierć i gorycz.

 

Po rolę Króla Leara sięgali najwybitniejsi aktorzy, dla których była szansą na stworzenie w dojrzałym wieku kreacji złożonej, wykorzystującej cały arsenał dramatycznych środków wyrazu. Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu, tworząc „niesamowicie wzruszający portret” (według magazynu „Independent”), a cały spektakl w reżyserii Jonathana Munby’ego, wystawiony przez Chichester Festival Theatre, otrzymał najwyższe noty i pochwały od wszystkich czołowych dzienników i tygodników.

 

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania: ok. 220 min.

 

KUP BILET ON-LINE

* * *

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako „National Theatre”, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę – „Hamleta” Williama Shakespeare’a.

 

Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata (w Polsce prezentowało je i prezentuje już 25 kin). W spektaklach transmitowanych na cały świat występują aktorzy doskonale znani z ekranów kin: Helen Mirren, Ralph Fiennes, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller, James Franco, Danny Boyle, Carey Mulligan, Helen McCrory i inni.

Spektakle teatralne transmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround oraz realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

 

 

***

NT LIVE - "KRÓL LEAR"

27 września, czwartek, od godz. 20:00
Bilety już w sprzedaży!

 

Cena biletu normalnego: 45,00 zł 

Cena biletu ulgowego: 40,00 zł

Cena biletu specjalnego: 35,00 zł (studenci/doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego)

 

Na spektakle teatralne kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

 

INFORMACJE O WYDARZENIACH:

Kasa kina Praha
ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa
tel.: (22) 343 03 10

Filmy w cyklu

Kino Praha - poster NT LIVE - "KRÓL LEAR"

NT LIVE - "KRÓL LEAR"

27.09.18 o godz. 20:00
PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.