Przejdź do treści
view counter

NT LIVE - SZALEŃSTWO KRÓLA JERZEGO

NT LIVE - SZALEŃSTWO KRÓLA JERZEGO

National Theatre Live

"Szaleństwo króla Jerzego"

Kino Praha oraz Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Zarząd Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na pokaz spektaklu NA ŻYWO w ramach cyklu National Theatre Live.

 

20 listopada 2018 r. o godz. 20:00 w Kinie Praha odbędzie się pokaz sztuki „Szaleństwo króla Jerzego”, transmitowanej na żywo z polskimi napisami w ramach projektu National Theatre Live, realizowanego na całym świecie przez Narodowy Teatr Wielkiej Brytanii.

Oglądaj NTLive na żywo wraz z UW!" to kontynuacja niezwykle popularnego projektu Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów UW, objętego honorowym patronatem przez Jego Magnificencję Rektora UW dr hab Marcina Pałysa, prof. UW od 2013 roku. Dzięki zaangażowaniu obu Samorządów posiadacze legitymacji studenckiej lub doktoranckiej UW mogą kupić bilety na wszystkie pokazy National Theatre Live w promocyjnej, dedykowanej tylko dla nich, cenie 35 zł.

Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) został również zaadaptowany na scenariusz nagrodzonego BAFTĄ filmu pod tym samym tytułem (1994).

Jest rok 1786, a król Wielkiej Brytanii Jerzy III (Hanowerski) jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej niekonsekwentne, ponieważ coraz częściej doznaje napadów szaleństwa. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem potęgi korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.

 

Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, który był z nią związany.

 

W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innych licznych kreacjach w brytyjskich serialach telewizyjnych.

 

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania: ok. 210 min.

* * *

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako „National Theatre”, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę – „Hamleta” Williama Shakespeare’a.

 

Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata (w Polsce prezentowało je i prezentuje już 25 kin). W spektaklach transmitowanych na cały świat występują aktorzy doskonale znani z ekranów kin: Helen Mirren, Ralph Fiennes, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller, James Franco, Danny Boyle, Carey Mulligan, Helen McCrory i inni.

Spektakle teatralne transmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround oraz realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

 

***

NT LIVE - "SZALEŃSTWO KRÓLA JERZEGO"

20 listopada, czwartek, od godz. 20:00
Bilety już w sprzedaży!

 

Cena biletu normalnego: 45,00 zł 

Cena biletu ulgowego: 40,00 zł

Cena biletu specjalnego: 35,00 zł (studenci/doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego)

 

KUP BILET ON-LINE

 

Na spektakle teatralne kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

 

INFORMACJE O WYDARZENIACH:

Kasa kina Praha
ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa
tel.: (22) 343 03 10

Filmy w cyklu

PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.