Przejdź do treści
Kup bilety online w ekobilet.pl
view counter

WIOSNA FILMÓW

WIOSNA FILMÓW

 24. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów startuje 15 kwietnia!

15 kwietnia rozpoczyna się Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW. Impreza odbędzie się w Warszawie już po raz 24. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Seanse odbywać się będą ponownie w KINIE PRAHA. 

Festiwal potrwa osiem dni i zakończy się w niedzielę 22 kwietnia.  Bilety na każdy pokaz będą kosztowały tylko 12 PLN.
WAŻNE: MIEJSCA SĄ NIENUMEROWANE.

WIOSNA FILMÓW już na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 15 - 22 kwietnia. Filmy prezentowane będą w 8 pasmach takich jak: zwycięzcy, triumfatorzy festiwali, faworyci publiczności, polskie kino na świecie czy kreacje aktorskie.

W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą 65 filmów z całego świata. Ponad 20 z nich zaprezentowanych będzie przedpremierowo lub po raz pierwszy w Polsce. W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance. WIOSNA FILMÓW to również filmy wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Mannheim, Rzym czy Saloniki. Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową (OSCARY).

Filmem Otwarcia 24. WIOSNY FILMÓW będzie nagrodzony pięcioma Cezarami obraz „Do zobaczenia w zaświatach”. Będzie to polska premiera.

Jak co roku na WIOŚNIE FILMÓW pokazane zostaną filmy z ostatniego MFF w Berlinie. Jako pierwsi, widzowie festiwalu zobaczą m.in. najnowszy obraz wybitnego włoskiego reżysera Ferzana Özpetka "Neapol spowity tajemnicą"("Naples in Veils") oraz pokazywane w konkursie głównym festiwalu "Tranzyt" ("Transit") w reżyserii Christiana Petzolda i "Walc w alejkach" ("In the Aisles"), dramat jednego z najciekawszych młodych reżyserów niemieckich Thomasa Stubera. 

Kolejnym filmem pokazywanym premierowo podczas 24. WIOSNY FILMÓW będzie bardzo smakowity singapurski "Ramen. Smak wspomnień" ("Ramen shop"). Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, to nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.

Widzowie tegorocznej WIOSNY FILMÓW zobaczą również jako pierwsi, francuski dramat w reżyserii Jean Paula Civeyraca "Z perspektywy Paryża", który pokazywany był na MFF w Berlinie w sekcji Panorama. To historia przyjaźni i miłości trójki młodych francuzów, którzy przyjeżdżają do Paryża na studia filmowe na Sorbonie. 

Przedpremierowo będzie można zobaczyć m.in. najnowszy film mistrza francuskiego kina, Philippe’a Garrela, autora „Powiewu nocy” i „Zwyczajnych kochanków” - "Kochankowie jednego dnia". Obraz zdobył m.in. nagrodę SACD w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na ubiegłorocznym MFF w Cannes.

W sekcji PUBLICZNOŚĆ pojawi się przedpremierowo, australijski obraz "Sweet Country", który został doceniony na wielu światowych festiwalach - w tym nagrodzony specjalną nagrodą Jury na 74. MFF w Wenecji czy nagrodą FIPRESCI na ubiegłorocznym CAMERIMAGE. To western jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwicka Thorntona („Samson i Dalila”). 

Reżyser zaprosił do współpracy gwiazdy światowego formatu - Sama Neilla znanego szerokiej publiczności z takich filmów jak „Jurassic Park”, „Fortepian” czy głośnego serialu „Peaky Blinders” oraz Bryana Browna, australijskiego aktora, który partnerował m.in. Nicole Kidman w filmie „Australia” czy Tomowi Cruise’owi w przeboju „Koktajl”. 

W sekcji TRIUMFATORZY, goście festiwalu zobaczą również jeszcze przed premierą w kinach, irański obraz "Uczciwy człowiek", zwycięzcę sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2017. To wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu. Reżyserem filmu jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego film „Rękopisy nie płoną” został zakazany w Iranie.  

W czasie festiwalu, po raz pierwszy w Polsce zostanie natomiast pokazany włoski dramat "Po latach", z gwiazdą przeboju kinowego 2017 "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" - Giuseppe Battistonem, który wcielił się w jedną z głównych postaci. Obraz zostanie pokazany w sekcji REWELACJE

Nie zabraknie również filmów, które zdobyły serca widzów w ostatnim czasie. I tak, w programie festiwalu znajdą się m.in.: „W ułamku sekundy”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"Party""Dusza i ciało", „Fantastyczna kobieta”. Szczegółowy program Festiwalu będzie ogłoszony pod koniec marca, a sprzedaż biletów wystartuje na początku kwietnia. 

W tym roku, po raz pierwszy bilety będzie można kupić również online.

****

ORGANIZATOREM 24. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.
Więcej informacji na stronach:
www.wiosnafilmow.pl
www.facebook.com/wiosnafilmow

Filmy w cyklu

PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.