Przejdź do treści
Kup bilety online w ekobilet.pl
view counter

Mechaniczna pomarańcza

Kino Praha - poster Mechaniczna pomarańcza

Alex DeLarge – człowiek o dwóch twarzach: młody, inteligentny z dobrze ułożonej rodziny, a wieczorami chuligan, złoczyńca doskonale bawiący się kosztem innych osób: dokonuje rozbojów, kradzieży oraz gwałtów. Zostaje skazany za brutalne zabójstwo oraz trafia do więzienia. Tam otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – poddanie się nowatorskiej terapii psychologicznej (wymyślonej przez rząd w ramach resocjalizacji więźniów) w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po takim praniu mózgu Alex zamienia się w porządnego obywatela.

Transformacja łobuza bez jakichkolwiek zasad moralnych w porządnego obywatela stała się głównym wątkiem przerażającej wizji Kubricka, którą zaczerpnął z powieści Anthony’ego Burgessa. W swoim filmie Kubrick przekracza jakiekolwiek granice poznania i wyzwala w widzach szereg różnych emocji. Arcydzieło reżysera pomimo upływu czasu obroniło się dzięki wielowarstwowej opowieść o skażonym człowieczeństwie, fascynującej podróży do najbardziej odległych zakątków ludzkiego jądra ciemności.

Filmy Stanleya Kubricka do dziś zniewalają urodą wizualną i przemyślanymi po najdrobniejszy szczegół scenami. Mechaniczna Pomarańcza jest kwintesencją perfekcyjnej Kubrickowskiej formy.”
- Przemysław Mudlaff, Film.org.pl

Przez cały film Kubrick dba, aby zszokować widza coraz to nowymi rozwiązaniami, które mimo że w końcu się powtarzają, cały czas nas zaskakują i pozostają w pamięci.” - Karol Kirk Janusz, filmowo.net.pl

Szczegóły filmu

Tytuł oryginalny: 

A Clockwork Orange

Czas trwania: 

136 min

Gatunek: 

Dramat, Sci-Fi

Produkcja: 

USA, Wielka Brytania

Rok produkcji:

1971r.

Reżyser: 

Stanley Kubrick

Obsada: 

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri i inni.
PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.