Przejdź do treści
Kup bilety online w ekobilet.pl
view counter

TANIA ŚRODA: "PERSONA", "TAM, GDZIE ROSNĄ POZIOMKI"

 100. rocznica urodzin Ingmara Bergmana

 100. rocznica urodzin Ingmara Bergmana

pokazy filmów: "Persona", "Tam, gdzie rosną poziomki"

18 lipca, w ramach cyklu Tania Środa w kinie Praha odbędzie się retrospekcja Ingmara Bergmana w 100. rocznicę urodzin szwedzkiego reżysera, jednego z najbardziej bezkompromisowych i wizjonerskich twórców w światowej kinematografii. Bilety już w sprzedaży!

Zapraszamy na filmy, które prowokują, dają do myślenia oraz pochylają się nad kondycją człowieka we współczesnym świecie.

18 lipca, środa, godz. 19:00, „Persona”, tytuł oryginalny: Persona, rok produkcji: 1966, czas trwania: 1h 25 min.

Aktorka Ellisabeth Vogler (Bergman powierzył rolę Liv Ullmann) w trakcie przedstawienia przestaje mówić i rezygnuje z występu. Badania fizjologiczne wykazują, że milczenie aktorki nie jest konsekwencją żadnej choroby, a świadomego wyboru. Lekarka, która opiekuje się aktorką zaleca długi odpoczynek i absolutny spokój. W ustronnej willi nad morzem opiekuje się nią Alma, która podziwia aktorkę i dokłada wszelkich sił, by skłonić ją do mówienia. Odsłania przed nią intymne szczegóły swego życia, powierza jej swoje sekrety, lęki i urazy, upodabnia się do ubóstwianej Elisabeth, niemal przejmując jej tożsamość.

Reżyser po latach ocenił ten film jako jeden z najważniejszych w swojej filmografii: „Dziś czuję, że w Personie - a później w Szeptach i krzykach - posunąłem się tak daleko, jak tylko mogłem. W poczuciu wolności dotknąłem bezsłownych tajemnic, które jedynie kino potrafi unieść.”

18 lipca, środa, godz. 20:50, „Tam, gdzie rosną poziomki ”, tytuł oryginalny: Smultronstället, rok produkcji: 1957, czas trwania: 1h 31 min.

Tam, gdzie rosną poziomki to studium przemijania zrealizowane przez zaledwie 37-letniego Bergmana i kolejne osobiste dzieło w filmografii reżysera. Główną postacią jest 80 – letni profesor Isak Bor (alter ego Bergmana), który wraz ze swoją synową udaje się w podróż do Sztokholmu na obchody własnego jubileuszu. Podróż staje się dla niego wędrówką, podczas której wspomina swoje życie. Bohater przywołuje we wspomnieniach swoją pierwszą niespełnioną miłość, nieudane małżeństwo, trudne ojcostwo. Bliskość śmierci sprawia, że profesor uświadamia sobie, że swoim egoizmem, chłodem i obojętnością odgrodził się murem od innych, skazał się na rozpaczliwą samotność. Teraz będzie starał się powoli ów mur burzyć...

***

OGÓLNE INFORMACJE
18 lipca, środa
 19:00 – pokaz filmu „Persona
20:50 – pokaz filmu „Tam, gdzie rosną poziomki”
Cena biletu: 10 zł

PRZYJDŹ I ZOBACZ. POLUB NAS. ZAKOCHAJ SIĘ W KINIE.